minimalismus

Jak si vytvořit minimalistický šatník – 1. díl – čistota a jednoduchost

Jak si vytvořit minimalistický šatník – 1. díl – čistota a jednoduchost

Líbilo by se mi, kdyby byl rok 2020 rokem tak říkajíc spotřebním. V dnešním článku se ale zaměřím na šatník. Byla by hloupost chtít vytvořit minimalistický šatník ze dne na den. Chce to jednat postupně. Já jsem toho měla ve skříni hromadu. A rozhodla jsem se s tím něco dělat.

Maximálně využít domácí zásoby

Pokusím se využít maximálně věci, které mám doma a dokupovat nové jen v rozumné míře. A jen to nejnutnější. Samozřejmě se nejedná o jídlo. Mám na mysli kosmetiku, čistící prostředky, dekorace a hlavně oblečení.

jednoduchy satnik

Univerzální úklidový prostředek

Co se týče kosmetiky mám v plánu používat jen minimum druhů a opravdu jen přírodní a netestovanou na zvířatech někde v Číně. Čistící prostředky bych chtěla úplně eliminovat.

Pro zajímavost jsem si spočítala, kolik čistících prostředků doma mám. Je jich celkem 12!! Mám čistič na koupelnu, wc, na podlahy, jar na nádobí, leštidlo a gel do myčky, atd…

Některé mám doma klidně i rok. Když dělám jednou za čas pořádky, některý z nich vyhodím kvůli prošlé expirační době a vlastně ho ani nestihnu celý dopotřebovat. Protože to bych musela ta okna mýt dvakrát týdně, atd. 🙂

Mám v plánu vyrábět si do budoucna pouze přírodní univerzální čističe, viz. návod v mém e-booku 9 způsobů, jak vyčistit domov od negativní energie.

„Čistota a klid uvádějí do pořádku všechno pod nebem.“
– Lao-c‘ čínský filozof

V jednoduchosti je krása

Minimalistický šatník je v podstatě jednoduchý šatník, který není přecpaný oblečením, které nenosíme. Jde o to mít několik outfitů, které se dají navzájem krásně kombinovat. Velmi nám to usnadní rozhodování v tom, co si na sebe obléct.

Víme, že vše, co v šatníku máme, si na sebe můžeme vzít a budeme se cítit dobře. Není tam nic nepadnoucího, sepraného a nepoužívaného. Minimalistický šatník ale rozhodně nemusí být nudný. Záleží, jaké kombinace oblečení si v průběhu času zvolíme.

Konečný výsledek chce čas

Samozřejmě konečná podoba šatníku se také tvoří nějaký ten čas. Jakmile jsme s výsledkem spokojeni, musíme uvažovat nad dalším impulzivním nakupováním oblečení.

Podle mě nejlepší a nejpraktičtější pravidlo je vyměňovat kus za kus. Jakmile už se oblíbené triko nedá nosit, ale vím, že se hodí do mého šatníku, vyměním jej za podobný nový kus.

Pokud se rozhodnete vytřídit šatník, musíte na to být v dobrém rozpoložení. Mít na to tzv. uklízecí náladu. Třeba je fajn si pustit příjemnou hudbu, nachystat si dostatek čisté vody na pití a rozmyslet se, jak chcete postupovat. A kam případně odnést věci, které vytřídíte.

Dnes bych se s vámi ráda podělila o svou strategii přeměny šatníku. Samozřejmě i pro mě je to dlouhodobý proces, který bude trvat minimálně rok. Níže se rozepíši, jak začala má proměna.

Zlikvidovat skříň.

Toto je můj naprosto šílený start a určitě nikoho nechci přemlouvat k vyhazování nábytku. Každopádně moje skříň byla stará a objemná a přitom se do ní moc věcí nevlezlo. V každé poličce jsem měla dvě hromádky za sebou. Takže jsem se ke věcem vzadu moc nedostala.

Taky jsem ji několikrát stěhovala z bytu do bytu. A tak utrpěla nějaké ty šrámy. Měla jsem pocit, že zabírá v ložnici hodně místa a že se mi tam těžko dýchá. A že už by tam prostě neměla být.

Koukala jsem na internetu po nové. Bohužel jsem byla hodně omezená rozměry, protože skříň se musela vejít do výklenku v ložnici. Po několika týdnech hledání jsem žádnou krásnou a vyhovující za rozumnou cenu nenašla.

A pak mě to napadlo: My přece žádnou velkou a drahou skříň nepotřebujeme. Vyrobíme si vlastní šatnu! 💚💚

Vlastní šatna za pár korun

Výklenek ve stěně k tomu byl jak stvořený. Zajeli jsme do Castoramy a koupili dva krásné dřevěné regály s pěti policemi. Ze staré šatní skříně jsem použila tyčku, kterou jsem propojila oba regály na zavěšení věšáků. Nad regály jsme koupili roztahovací tyč a krásné závěsy. Abychom to vše mohli schovat.

Teď uvažuji nad tím, jestli není škoda je schovávat 😆😆 Na regály jsem rozvěsila světýlka, která jednak celou šatnu ozvláštnila a zároveň udělala opravdu příjemnou atmosféru v celé naší ložnici.

Najednou mám pocit, že se dá v ložnici konečně zhluboka dýchat. Celá místnost se neskutečně pročistila a rozjasnila. Najednou cítím, jak skrz celou ložnici může proudit pozitivní a zdravá energie.

Velká výhoda je v tom, že jsou regály multifunkční. V případě stěhování nebo rekonstrukce je můžeme použít na cokoliv jiného.

Můžeme si z nich vytvořit třeba knihovnu nebo poličky do kuchyně. Můžeme je barevně přetřít a udělat z nich parádní ladící kousek do obýváku. Takže za mě skvělá investice!💚

Přehlednost v šatně

Jedna z výhod je snadný úklid poskládaného čištého prádla. Přesně vím, co kde mám, nemusím otvírat dvoje, troje dveře, mačkat do tmavého prostoru. Další výhoda je absolutní přehlednost ve všech mých věcech při oblékání do práce 🙂 A hlavně! Už neřeším problém, že nemám co na sebe.

Úžasná proměna ložnice a parádní nápad. Kreativitě se meze nekladou!👍👍

V rámci přeměny úložných prostor v ložnici se mi dostalo úžasné příležitosti vytřídit si oblečení a přiblížit se k mému vysněnému minimalistickému šatníku.😊

Pokud se vám líbí téma minimalismus nebo se chcete dozvědět více o proudění energie ve vašem bytě můžete si stáhnout můj ebook 9 způsobů, jak vyčistit domov od negativní energie.

Zaujalo tě toto téma? Klikni na další pokračování článku zde >>>

V případě, že chceš dostávat upozornění na nové články do e-mailu a jako bonus e-book zdarma, zaregistruj se zde >>>

A pojďme se spřátelit na facebooku!>>>

Jsem Markee. Minimalistický nadšenec a autorka e-booku 9 způsobů, jak vyčistit domov od negativní energie. Sleduj, jak se dostávám od malých rozhodnutí k velké životní změně. Snad ti mé články budou inspirací. Chcete vědět ještě víc? Tudy prosím>>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů