Materiální minimalismus a top 3 tipy jak s ním začít

Materiální minimalismus a top 3 tipy jak s ním začít

Dlouhou dobu jsem se zamýšlela nad tím, jakým směrem bych se v životě měla dát. Cítila jsem, že nutně potřebuju změnu. Informace o zdravém životním stylu se na mě hrnuly ze všech stran.

Ale mnohé z nich byly jen plané reklamy. Firmy a jejich produkty, které jely na vlně eko a bio a doufaly, že budeme fanaticky nakupovat. Protože je to zrovna teď moderní.

Bylo načase si v tom udělat trošku pořádek. A já se tehdy rozhodla pro minimalismus. Tento článek bude o tom, jak začít se změnou. Vysvětlíme si základní pojmy, odpovíme si na následující otázky a povíme si, jak si postupně osvojit minimalismus ve třech základních bodech.

Co je to minimalismus a materiální minimalismus?
Co je to low buy?
Co je to zero waste aneb minimalismus v jídle?
Jak se zbavit starých věcí aneb minimalismus doma?
Pár otázek k zamyšlení.

Materiální minimalismus je úzce spjatý s následujícími třemi body. Pokud se pro něj rozhodneme, je to obrovská změna životního stylu. Postupně ho vnášíme do důležitých oblastí našeho života.

Začneme více uvažovat nad svým jednáním a snažit se žít jednodušeji, co se materialismu týče. Ale všechno má svůj čas. Je třeba do naší domácnosti přijímat nové věci a pravidla postupně.

Dlouhodobě se zajímám o množství Youtube kanálů na toto téma. Čtu literaturu a různé články, které se jím zabývají. Dívám se na dokumenty o syndromu hromadění věcí (což tedy není můj problém, i když někdy mám ten pocit 😂) Snažím se dozvědět se co nejvíce. Sbírám informace. Studuji. Vybírám si knihy, které je dobré si o tomto tématu přečíst.

Změny by se měly dít velmi pozvolna, abychom si osvojili nové návyky. Jde o to, ujasnit si priority a zapřemýšlet nad tím, co v našem každodenním životě potřebujeme a co je pro nás zbytečnost. Pro začátek doporučuji věnovat se nejdříve těmto třem bodům:

1. Low buy

V doslovném překladu se jedná o sousloví „Nakoupit levně“. Pro mě to znamená zaměřit se na kompulzivní nakupování. U levných věcí z výprodeje se rozhodně dívat na gramáž a složení materiálu daného kusu. Nemá cenu kupovat levný svetřík, když ho použiju třikrát a pak se vytahá, nebo proděraví.

Podle mě super alternativou je nakupovat na portálech s “votočeným” oblečením. Proč taky ne, že? Někdo něco koupí a doma zjistí, že v tom vypadá jako pytel, nebo že materiál nesedí. Nebo v té barvě vypadá, jako rajče (ve všech bodech mluvím z vlastní zkušenosti:D). Druhému tento kousek oblečení může naopak neskutečně slušet. I u tohoto typu nákupu budu dbát na značku, materiál a gramáž. A samozřejmě si nekoupím desítky kusů oblečení jen proto, že stojí do sta korun.

Další možností, jak ušetřit, je chystat si do práce jídlo doma. Svačinky a obědy do krabičky. Čaj do termosky.

2. Zero waste

Toto je velmi rozsáhlé téma. Jedná se o život bez obalu. Tato filozofie říká, že bychom měli všechny zdroje používat opakovaně. Jedním ze základních kroků je bezobalové nakupování. Můžeme začít třeba tím, že budeme nakupovat potraviny na váhu. Nenakupovat si zbytečné zásoby. Nechat si v obchodě navážit oříšky do vlastní krabičky. Textilní tašky (ušité třeba ze starých triček), pytlíky na ovoce, svačinkové textilní ubrousky, krabičky na oběd, láhev na vodu a jiné by pro nás měly být samozřejmostí. Super vychytávka jsou také tašky na tříděný odpad. Takže nejsou potřeba odpadkové sáčky. V paneláku je úžasná vychystávka domácí kompostér.

3. Zbavit se starých věcí

To je rozhodně dlouhodobý proces. Je dobré provzdušnit si byt a zavést minimalismus doma. Staré věci na sebe vážou staré vzpomínky a energie. Bohužel nepůjde to hned.

Provzdušnit si šatník. Já jsem začala s velkým nepadnoucím oblečením. Pěkné oblečení darovat rodině či potřebným do charity. Co se podaří, tak prodat. Nepěkné vyhodit. Větší textílie do útulku pro pejsky.

Povoluji si nechat jeden malý vakuový pytel s krásným větším oblečením ve kterém teď sice plavu, ale v některých životních obdobích se třeba budou hodit.

Nekupovat bytové dekorace a svíčky do zásoby. Díky méně věcem v bytě je pak i úklid domácnosti rychlejší a příjemnější. Přiznejme si, že mnohým z nás leží doma na poličce darované svíčky už několik let, možná ještě zabalené v celofánu a stále je jen otíráme od prachu.

Udělat si pořádek v potravinových zásobách a zahájit minimalistický režim ve spíži. Není nutné si kupovat obrovské zásoby potravin. Zamyslet se nad tím, co kupujeme a proč. Podle četnosti konzumace upravit nakupované množství.

A na závěr pár otázek k zamyšlení. Budu ráda za Vaše komentáře. Jak to vidíte Vy?

Jsme závislí na nakupování nekvalitních a levných věcí?
Proč máme takovou touhu jít do nákupního centra, když na nás volají slevy?
Proč trávíme čas nakupováním bez rozmyslu?
Proč impulzivně utrácíme těžce vydělané peníze za kvantitu?
Kvalita je vedlejší? Jak to všechno můžeme změnit?

Zaujalo tě téma Minimalismu? Klikni na tento odkaz pro další článek >>>

Mrkni na můj nový eBook 9 způsobů, jak vyčistit domov od negativních energií >>>

A pojďme se spřátelit na facebooku!

Jsem Markee. Minimalistický nadšenec a autorka e-booku 9 způsobů, jak vyčistit domov od negativní energie. Sleduj, jak se dostávám od malých rozhodnutí k velké životní změně. Snad ti mé články budou inspirací. Chcete vědět ještě víc? Tudy prosím>>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů