minimalismus v domacnosti

Minimalismus jako životní styl

Pokud se svobodně rozhodnete žít na vlně minimalismu, v jistých oblastech se vám velmi uleví. Váš život se zjednoduší a v této hektické době i značně zpomalí.

Začnete mít více času na svou rodinu a na zážitky. Minimalismus se pro vás stane životním stylem. Minimalismus v domácnosti vám pomůže lépe dýchat a budete mít pro sebe více prostoru. Pomůže vám to se více rozvíjet a věnovat se více sami sobě.

Dvě oblasti materiálního minimalismu

Díky minimalismu rozhodně změníme dosavadní životní styl. Život v minimalistickém stylu si můžeme rozdělit na dvě pomyslné oblasti. Mentální a materiální oblast. Pokud se zaměříme na tu materiální, je důležité si uvědomit hlavní zásadu. Nejde o množství věcí, které doma máme. Nemusíme se zbavovat oblíbených věcí nebo poloviny šatníku, když nechceme. Minimalismus je životní styl a pro každého opravdu hodně individuální záležitost.

Materialismus aneb materiálně založení lidé

Materialisti jsou lidé, pro které je velmi důležité vlastnit velké množství hmotných věcí, být velmi dobře finančně zabezpečení a mít vysoké postavení ve společnosti. Vztahy, city a přátelství jsou pro ně až na druhém místě.

Jedná se tedy celkově o smýšlení. O to uvědomit si, kolik věcí potřebujeme. A dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu – mentální oblasti.

Jsou dva typy minimalistů. Ten, který si opravdu vystačí s málem a má jen nejnutnější věci, které potřebuje. Minimalista může být i člověk, který má hodně věcí. Ale reálně je všechny využívá. Minimalista je ten člověk, který maximálně využívá vše, co doma má a žije svým krásným způsobem uvědoměle, tedy šetrněji k přírodě.

Jak se vyrovnat se zero waste businessem?

Rozmohl se nám tady v posledních letech takový nešvar. Reklamy na nás cítí, abychom si kupovali ekologické a fair trade produkty, které nám mají pomoci žít bezobalově. Minimalismus a s ním spojené snižování ekologické stopy je teď trendy.

Produkty, které jsou vyrobené z kvalitních materiálů, co vydrží mnoho let. Přírodní bylinná kosmetika, která nebyla testovaná na zvířatech a neobsahuje žádné nebezpečné látky. Oblečení z organické bavlny, které bylo vyrobeno v továrně, kde řádně ohodnocují své zaměstnance.

Výrobci a prodejci nám nabízí opravdu krásné předměty, které můžeme využívat na vlnách zero waste. Ale ne všechno potřebujeme. A na to je třeba si dávat pozor.

Co opravdu potřebujeme?

V podstatě jde o to, opravdu se zamyslet nad tím, co k životu potřebujeme. Jsou nám nabízeny krásné sklenice na potraviny, látkové tašky a síťovky, znovupoužitelné obaly. To je samozřejmě všechno super a buďme rádi, že takovou nabídku máme. Pak také kovová brčka a další výrobky, které k životu mnoho z nás rozhodně nepotřebuje.

Takže bychom měli přemýšlet nad využitelností věcí, které už doma máme. Zavařovací sklenice jsou parádní nádoba na bezobalové potraviny. A tašku na nákup si můžeme snadno spíchnout ze staré košile. Je třeba chovat se uvědoměle a nevyhazovat věci bezmyšlenkovitě. Abychom toho brzy nelitovali. Takže vyhodit pouze tu věc, pro kterou už určitě nemáme jiné využití.

Jsme konzumní společností

Samozřejmě, všichni jsme konzumenti. Ale měli bychom vědět, kde je ta hranice, kdy už začíná nadkonzum. Cesta ke spokojenějšímu životu je zamyslet se nad tím, za co vyměňujeme své těžce vydělané peníze. Ty peníze jsme totiž vyměnili za svůj čas. A náš čas má nevyčíslitelnou hodnotu.

Pozor na život nad své poměry

Mnoho lidí žije nad své poměry. Je smutnou pravdou, že kolikrát méně majetný člověk může mít doma hromadu nepotřebných věcí. Výjimkou nejsou dárky, elektronika a další věci na splátky. Jen proto, že třeba nejsou zcela finančně gramotní. Nikdo je to nenaučil. Nikdo jim neporadil. A sami nepřemýšlí o nákupech a nakupují impulzivně. Těžce vydělané peníze vyletí oknem a do další výplaty se pak těžko žije. Opravdu je tohle cesta ke šťastnému životu?

priroda bez odpadu

Pojďme společně snižovat naši ekologickou stopu. Chraňme přírodu. Buďme kreativní. Pojďme zkusit žít skromněji a jednodušeji s méně věcmi.

Zaujalo vás to? Pak můžete sledovat můj blog minimalismu a přečíst si další článek na tomto odkazu. >>>

Nebo se mrkněte na můj nový eBook >>>

A pojďme se spřátelit na Facebooku!

Jsem Markee. Minimalistický nadšenec a autorka e-booku 9 způsobů, jak vyčistit domov od negativní energie. Sleduj, jak se dostávám od malých rozhodnutí k velké životní změně. Snad ti mé články budou inspirací. Chcete vědět ještě víc? Tudy prosím>>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů